آموزشمقاله نویسی

۵ قانون ساده برای نوشتن مقاله

0

۵ قانون ساده برای نوشتن مقاله

 قانون اول

نوشتن یکی از راه‌های پیشرفت علم و رشد در آن است. یک متن روان و قوی خواننده را به موضوع علاقه مند، منتقدان را به وجد و در نهایت در جامعه علمی‌تاثیرگذار می‌باشد. در این مقاله قصد داریم تا چند قانون ساده برای نوشتن یک مقاله ی عمومی‌را از دید خواننده بیان کنیم.

۱- ایده پردازی

در مورد نوع مقاله ای که قصد تحریر دارید فکر کنید، کمی‌خلاق باشید نگاهی تازه به مسائل و پیرامون خود بکنید و از کاستی‌ها و مشکلات موجود مسئله و در نهایت به حل مسئله بپردازید. برای اینکه بتوانیم ایده پردازی کنیم باید خود را از شر روزمرگی‌ها خلاص کنیم و با نگاهی تازه و نو به مسایل پیرامون دقت کنیم.

۲- به موضوع فکر کنید.

لیستی از موضوعات بالقوه تهیه کنید. ممکن است بخواهید در مورد مهاجرت یا غذاهای ارگانیک یا پناهگاه حیوانات بنویسید. برای نوشتن یک مقاله منسجم و در عین حال مختصر، باید موضوع را محدود کنید. این سؤالات را از خود بپرسید:

 • در مورد مقاله شما چه چیزی جذاب است؟
 • چه نکاتی از دید مردم پنهان است؟
 • چه اطلاعاتی می‌خواهید به مردم بدهید؟
 • به عنوان مثال اگر می‌خواهید در مورد کشاورزی ارگانیک مقاله بنویسید، ممکن است با خود بگویید که باید ابتدا در مورد کشاورزی اطلاعات بیشتری داشته باشم تا بتوانم در مورد کشاورزی ارگانیک مقاله بنویسیم.

۳- موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید.

 اطمینان حاصل کنید که این چیزی است که می‌توانید درباره آن بنویسید. باید به موضوعی که انتخاب کرده اید در مورد آن بنویسید اهمیت دهید. اشتیاق شما در نوشتن اثر خواهد گذاشت و برای خوانندگان جذاب تر خواهد بود.

قانون
قانون

۴- تحقیقات مقدماتی

اگر به هیچ وجه با موضوع خود آشنا نیستید، پس باید تحقیقات مقدماتی را شروع کنید.

 • برخی از کلمات کلیدی را در گوگل سرچ کنید. اینترنت شما را به سمت منابعی سوق میدهد که در مورد موضوع شما می‌باشد. این منابع همچنین می‌توانند ایده‌هایی مختلف در خصوص موضوع به شما ارائه دهند.
 • تا آنجا که می‌توانید در مورد موضوع انتخابی مطلب بخوانید. از کتابخانه محله ی خود بازدید کنید. برای اطلاع از کتاب‌ها، مقالات مجله‌ها، مصاحبه‌های منتشر شده و همچنین منابع خبری، وبلاگ‌ها و بانکهای اطلاعاتی نیز کمک بگیرید. چنانچه دسترسی به کتابخانه برای شما مقدور نیست، اینترنت پایگاه وسیعی از داده‌ها را دارد که می‌توانید در آن جستجو کنید.
قانون
قانون

۵- از یک زاویه دید جدید به موضوع نگاه کنید.

وقتی در مورد موضوع خود تصمیم گرفتید و آن را به مواردی کوچکتر تقسیم کرده اید، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید این مقاله را جذاب کنید. اگر در حال نوشتن مقاله در مورد چیزی هستید که افراد دیگری نیز در مورد آن می‌نویسند، سعی کنید در نحوه نزدیک شدن به مطالب خاص باشید.

۶- استدلال خود را مطرح کنید.

 در بیشتر مقالات نویسنده استدلال می‌کند. این قسمت اصلی مقاله است. سپس نویسنده شواهدی پیدا می‌کند تا از این استدلال حمایت کند. برای تهیه یک مقاله با کیفیت، به یک استدلال نیاز دارید. بعد از اینکه روی زاویه منحصر به فرد خود تمرکز کردید، باید  بر روی استدلالی که سعی در ایجاد آن دارید تمرکز کنید.

 • به عنوان مثال، اگر شما در حال نوشتن اطلاعات در مورد چگونگی یادگیری یک فرد در مورد برچسب‌های ارگانیک هستید، ممکن است استدلال شما این باشد که مردم باید بدانند که بسیاری از شرکت‌ها از برچسب زدن به مواد ارگانیک سوء استفاده می‌کنند. موضوع دیگر ممکن است در خصوص تبلیغات نادرست محصول باشد. مهم است که از راستگو بودن رسانه‌ها اطمینان حاصل کنید.
 • استدلال خود را در یک جمله بنویسید. آن را در نزدیکی رایانه یا محل نوشتن خود بچسبانید. این کار به شما کمک می‌کند تا هنگام شروع کار روی مقاله خود متمرکز شوید.

قانون دوم

قانون
قانون

۱- تحقیق در مورد ایده

در مورد موضوع خود شروع به تحقیق کنید. فراتر از تحقیقات اولیه که قبلاً انجام داده اید. نظرات کارشناسان، جوانب مثبت و منفی موضوع را پیدا و در خصوص آنها مطالعه نمایید.

 • منابع اولیه می‌تواند شامل پرونده‌های دادخواستی، مدارک ثبت شده در ارگانهای دولتی، کتابخانه‌های محلی یا دانشگاهی و گزارش‌هایی که در دسترس تمام عموم مردم می‌باشد.
 • منابع ثانویه نیز میتواند شامل بانکهای اطلاعاتی منتشر شده، کتابها، چکیده‌ها، مقالات به زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها، کتابشناسی، پایان نامه‌ها و کتابهای مرجع باشد.

می‌توانید اطلاعات را در اینترنت یا کتابخانه پیدا کنید. همچنین می‌توانید این اطلاعات را از طریق مصاحبه و یا مشورت با سایر افراد به دست آورید.

۲- از منابع معتبر استفاده کنید.

 هنگام تحقیق اینترنتی محتاط باشید. فقط از منابع معتبر مانند روزنامه‌های معتبر، کارشناسان متخصص، وب سایت‌های دولتی یا وب سایت‌های دانشگاه استفاده نمایید. به دنبال اخبار و اطلاعات موثق از مرجع قانونی و معتبر باشید. به یک منبع اطمینان کامل نکنید به دنبال شواهد و منابع خبری دیگری باشید که آن را تایید نماید.

۳- منابع تحقیق خود را پیگیری کنید.

 مشخص کنید که اطلاعات خود را از کجا به دست آورده اید. به طور معمول، اطلاعات کتابشناختی برای یک منبع شامل نام نویسنده، عنوان مقاله، عنوان انتشار، سال، شماره صفحه و ناشر است.

    ۴- پرهیز از سرقت ادبی.

   وقتی به منابع دیگر می‌پردازید، در مورد نحوه گردآوری اطلاعات، به صورت کامل آدرس دهی کنید. بعضی  اوقات، افراد متن را در یک سند واحد کپی می‌کنند تا از آنها به عنوان یادداشت برای مقاله خود استفاده کنند. اما با این کار، آنها سرقت ادبی بالقوه می‌کنند زیرا متن کپی شده در کار کتبی خود مخلوط می‌شود. حتماً مشخص کنید که کدام نوشته از آن شما نیست. متن را بدون ذکر منبع و نویسنده ی آن کپی نکنید.

قانون سوم

طرح ایده

۱- در مورد طول مقاله تصمیم بگیرید. آیا این مقاله تعداد کلمات مشخصی دارد؟ آیا باید تعداد صفحات مشخصی را پر کنید؟ در نظر بگیرید که در مورد چه نوع محتوایی می‌نویسید و این قالب چقدر فضای شما را پر خواهد کرد همچنین، به این موضوع فکر کنید که با چه مقدار مطلب به صورت کامل پوشش داده می‌شود.

۲- مخاطبان خود را در نظر بگیرید. به این فکر کنید که چه کسی قصد دارد مقاله شما را بخواند. شما باید سطح دانش، علایق، انتظارات خواننده خود را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، اگر شما در حال نوشتن مقاله ای برای یک مخاطب تخصصی آکادمیک هستید، لحن و رویکرد شما بسیار متفاوت از آن است که شما در حال نوشتن مقاله برای یک مجله سرگرم کننده هستید.

۳- مقاله خود را تشریح کنید. قبل از شروع به طور رسمی‌نوشتن، خلاصه ای از مقاله خود را بنویسید. در این قسمت به صورت کوتاه توضیح دهید که در طول مقاله به چه موضوعی خواهید پرداخت.

 • یک مقاله به صورت کلی با چند قسمت مورد تایید است. قسمت اول مقدمه، قسمت دوم برای تایید و شواهد مقاله و قسمت آخر برای نتیجه گیری می‌باشد.
 • ممکن است در ادامه مقاله متوجه شوید باید ساختار کلی مقاله ی خود را عوض کنید و احتیاج به کم و بیش کردن بند در قسمتهای مختلف مقاله داشته باشید.

۴- برای پشتیبانی از مقاله  خود نقل قول‌ها و شواهد دیگری را انتخاب کنید. از نقل قول بزرگان در حوزه ی مقاله ی خود در جهت تایید گفته‌های خود استفاده نمایید. ممکن است جمله ای را که شخصی بیان کرده است یا جمله ای در مقاله دیگری که مخصوصاً مرتبط است با مقاله شما، با مقاله ی شما مرتبط باشد. مهمترین قسمت را برای استفاده در مقاله خود انتخاب کنید. این نقل قول‌ها را به مطالب خود اضافه کنید.

 • نقل قول‌ها را با ذکر گوینده مطلب عنوان کنید و در مورد هر چیزی که خودتان آنرا ننوشته اید ذکر منبع موثق داشته باشید. از نقل قول‌های زیاد پرهیز کنید، شاید سبب جذب خواننده نشود.

قانون چهارم

۱- نوشتن مقدمه. یک پاراگراف قانع کننده برای ترغیب خواننده ی  شما بسیار مهم است. در عرض چند جمله اول، خواننده ارزیابی خواهد کرد که آیا مقاله شما به طور کلی ارزش خواندن دارد یا خیر. چندین راه برای شروع مقاله وجود دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

 • شروع با یک داستان
 • استفاده از نقل قول از موضوع مصاحبه
 • شروع با اعلام آماری
 • شروع با حقایق مستقیم داستان

۲- طرح کلی خود را دنبال کنید. شما مطالب خود را به صورت کلی تهیه کرده اید، و این به شما کمک میکند تا روی نوشتن مقاله ای محکم و منسجم تمرکز کنید. طرح کلی همچنین می‌تواند به شما کمک کند که چگونه جزئیات به یکدیگر متصل می‌شوند. همچنین به شما یادآوری می‌شود که چگونه از نقل قول‌ها یی که می‌کنید حمایت کنید.

 • با این وجود انعطاف پذیر باشید. گاهی اوقات وقتی شروع به نوشتن می‌کنید، جریان به شکلی متفاوت است که با طرح شما مغایرت دارد. اگر در حین نوشتن نیاز به تغییراتی بود حتما آنرا اعمال نمایید.

۳- پیش زمینه ارائه دهید. ممکن است خواننده شما در مورد موضوع مقاله ی شما اطلاعات پیش زمینه ایی ندارد. پس در ابتدا و در مقدمات مقدمه اطلاعات پیش زمینه ایی را به خواننده ارائه دهید.

۴- با استفاده از تصویر و نمودار توضیح دهید. استفاده از تصاویر می‌تواند به درک بهتر متن شما کمک کند. و یا بعضی قسمت‌ها را که به صورت آماری است از نمودار و جداول مربوطه استفاده کنید.

۵- استفاده از کلمات ربطی مناسب. برای اینکه متن منسجم و یکدستی داشته باشید از کلمات و عبارات پیوند دهنده استفاده کنید تا یک پاراگراف را به بند قبلی ربط دهید. کلماتی مانند با این حال، نکته مهم دیگر، باید به یاد داشته باشید که می‌تواند پیوند دهنده در متن شما باشد.

۶- توجه به سبک و ساختار متن. بهترین روش برای ارائه ی متن خود را با توجه به نوع مخاطب انتخاب نمایید. به عنوان مثال چنالنچه در حال نوشتن مقاله علمی‌هستید باید زبان و ساختار جملات شما علمی‌باشد و چنانچه در حال نوشتن مقاله ادبی هستید باید از استعاره، کنایه  و سایر آرایه‌های ادبی در طول متن استفاده کنید.

۷-  نتیجه گیری. مقاله خود را با یک نتیجه گیری کامل و پویا تمام کنید. اطلاعات کامل و نهایی و در انتها نیز نتیجه گیری در مورد موضوع انتخابی باید در قسمت پایانی مقاله شما ذکر و توضیح داده شود.

 اگر متن خود را با یک حکایت و داستان شورع کرده اید سعی کنید با اتصال مجدد و یاداوری آن داستان به نتیجه گیری موضوع خود بپردازید.

 • در انتهای مقاله چنانچه مطالب تکمیلی دیگر داردی تحت عنوان پیوست‌ها به مقاله اضافه نمایید. و برای تکمیل توضیحات خود چنانچه عکسی وجود دارد به متن اضافه نمایید.

قانون پنجم

نهایی کردن کار شما

قانون
قانون

۱-کار خود را ویرایش کنید. متن خود را ویرایش و تجدید نظر کنید. اگر زمان اجازه می‌دهد، قبل از ویرایش یک یا دو روز صبر کنید. با این کار فاصله کمی‌از مقاله خود خواهید داشت. سپس می‌توانید مقاله خود را با چشمان تازه مشاهده کنید.

 • استدلال اصلی یا نکاتی را که می‌خواهید ایجاد کنید، از نزدیک نگاه کنید. آیا همه چیز در مقاله شما این استدلال اصلی را ارائه می‌دهد؟ آیا پاراگرافی دارید که غیر مرتبط باشد؟ در این صورت، این بند باید حذف یا مجدداً مورد استفاده قرار گیرد تا از استدلال اصلی پشتیبانی شود.
 • اطلاعات متناقض موجود در مقاله را از بین ببرید یا به تناقضات بپردازید و نشان دهید که چگونه اطلاعات متناقض برای خوانندگان اهمیت دارد.
 • بخش‌ها یا کل موارد را در صورت لزوم بازنویسی کنید. نسخه‌های تجدید نظر مانند این برای همه نوع مقاله معمول است، بنابراین احساس نکنید که شما شکست خورده اید یا بی کفایت هستید.

۲خطاهای دستوری را اطلاح کنید. حتی اگر مقاله خوبی نوشته شده باشد، اشتباهات و غلط‌های املایی باعث خدشه دار کردن مقاله می‌گردد. پس در بازخوانی نهایی به اطلاح این موارد بپردازید.

۳- مقاله خود را با صدای بلند با خود بخوانید. گوش دادن به لحن، ریتم، طول جمله‌ها، انسجام جمله‌ها در هنگام خواند دقت نمایید. معمولا خطاهای گرامری یا محتوایی در طول بلند خواندن مشخص می‌شود. به نوشتن خود به عنوان یک قطعه موسیقی فکر کنید و از گوش‌های خود برای ارزیابی کیفیت، نقاط قوت و ضعف استفاده کنید. معمول است که بتوانید اشتباهات خود را در گرامر یا نوشتن هنگام خواندن با صدای بلند مشخص کنید. این می‌تواند بازخورد شما ممکن است از شخص دیگری را کاهش دهد.

قانون
قانون

۴- به شخص دیگری اجازه دهید مقاله شما را بخواند. سعی کنید مقاله را به یک دوست، معلم یا شخص مورد اعتماد دیگر نشان دهید تا آن را بخواند. آیا این شخص نکاتی را که شما سعی در انتقال آن را داشته اید درک می‌کند؟ این فرد همچنین ممکن است خطاها و ناسازگاری‌هایی را که نادیده گرفته اید، مرتفع کند.

۵- یک عنوان بنویسید. عنوان باید جذاب، رسا و البته کوتاه نهایت در ده کلمه انتخاب شود. اگر احتیاج به توضیح بیشتری دارید می‌توانید از یک زیر عنوان استفاده نمایید.

انتهای پیام/ دانشگاه آنلاین

نظرات

پاسخ دهید

ورود / ثبت نام