آشپزی دانشجوییسبک زندگی

داستان غذاها قسمت پنجم: نان خانگی

0

داستان غذاها قسمت پنجم: نان خانگی

در این بخش از سبک زندگی قصد داریم  چند مدل نان خانگی ساده که برای تهیه آن نیازی به فر نیست رو آموزش بدیم. بد نیست شما هم امتحان کنید و از خوردن یک نون سالم با دستپخت خودتون لذت ببرید.

۱- نان خانگی با بگین پودر

مواد لازم: آرد گندم ۳ لیوان، روغن مایع ۳ قاشق، نمک ۱ قاشق مرباخوری، بگین پور ۲ قاشق مرباخوری، آب ولرم ۱ لیوان

ابتدا آب ولرم را با بگین پودر و ارد و نمک و روغن مخلوط کرده تا به دست نچسبد. اگر احتیاج داره کمی‌ارد بزنید تا خمیر لطیفی به دست بیادش. خمیر رو یک جا جمع کنید و روش تایلون بندازید. بعد روش یک دستمال و برای نیم ساعت تا یک ساعت در یک جای گرم بزاریدش. بعد از این مدت میتونید خمیر رو چونه بگیرید و باز کنید میتونید از یک بشقاب برای قالب زدن استفاده کنید و اضافه‌های خمیر رو بگیرید. خمیر را توی یک ماهیتابه  که از ده دقیقه قبل گرم شده است پهن کنید وقتی حباب زد زیرو رو کنید تا طرف دیگر آن نیز بپزد.

۲- کوکی لاهیجان

مواد لازم: پودرقند ۱ پیمانه، کره ۱۰۰ گرم، تخم مرغ ۲ عدد، شیر یک سوم پیمانه، آرد ۲ پیمانه پر، روغن مایع ۳ قاشق غذاخوری، بگین پودر ۱ قاشق چایخوری، پودر کاکائو ۱ قاشق غذاخوری، گردو و کشمش به میزان دلخواه، وانیل یک پنس، دارچین ۱ قاشق چای خوری

ابتدا کره رو خوب هم بزنید تا صاف و یکدست بشه و بعد پودر قند رو بهش اضافه می‌کنیم سپس به ترتیب تخم مرغ، وانیل، روغن و دارچین و بازم هم میزینم تا صاف و یکدست بشه سپس شیر و بازهم می‌زنیم تا صاف بشه . در این زمان مواد خشک باقی مانده یعنی آرد بگین پورد و پودر کاکائو را باهم مخلوط کرده چند بار الک کرده و به مواد اضافه کرده کم کم. در انتها کشمش و گردو.

در تابه معمولی که از قبل روی گاز داغ شده است  به همراه شعله پخش کن .کوکی‌ها را پهن کرده و با استفاده از یک دم کنی اجازه میدیم تا کوکی‌ها پخته شود حدودا یک ربع زمان میبره.

۳- نون فانتزی

آرد ۴ پیمانه، روغن زیتون یک سوم پیمانه، آب ۲ پیمانه، مخمر ۱ قاشق سوپ خوری، شکر ۱قاشق سوپ خوری، نمک دانه درشت کمی، رزماری یا شوید کمی

داخل یک لیوان آب ولرم مخمر و شکر را مخلوط کرده و روشو می‌پوشونین تا عمل بیادش. آرد رو میریزیم داخل کاسه وسطش رو گود می‌کنیم مخلوط مخمر رو می‌ریزیم وسطش و با دست کم کم هم میزنیم.کمی‌روغن رو اضافه کرده و باز هم میزنیم ،کم کم بقیه آب رو اضافه می‌کنیم. داخل همون کاسه ورز میدیم تا خمیر کش داری بشه. اگه خیلی سفت بود کمی‌آب می‌زنیم و اگر خیلی شل بود کمی‌آرد اضافه میشه.

آرد رو گلوله کرده داخل ظرفی به مدت ۲ ساعت بزارید استراحت کنه. روی ظرف سلفون کشیده کمی‌روغن به سلفون زده که خمیر به ظرف نچسبد. یک پارچه روی سلفون در جای تاریک تا خمیر استراحت کند. خمیر پف می‌کنه میتونید روی شعله ی ملایم و تابه ایی که از قبل داغ شده خمیر رو پهن کنید کمی‌روغن زیتون روی خمیر بزنید و رزماری یا شوید روش بپاشید و بزارید خمیر سرخ بشه و سپس زیرو رو کنید.

انتهای پیام/ دانشگاه آنلاین

نظرات

پاسخ دهید

ورود / ثبت نام